Jak zaplanować noworoczne postanowienia

Posted on

 

Jak co roku o tej porze pojawia się temat noworocznych postanowień. Jak do sprawy podchodzi prawnik? Wiadomo – systemowo 😉 Jeśli więc ktoś ma ochotę postanowić to i owo, proponujemy zrobić to „mądrze”, a dokładnie w oparciu o system zapożyczony z nauk o zarządzaniu, czyli o system S.M.A.R.T.

Jakby ktoś nie spotkał się z tym wcześniej wyjaśniamy, że mowa tu o metodzie wspomagającej prawidłowe definiowanie celów, dzięki czemu wzrasta szansa na ich osiągnięcie. Nazwa tej metody złożona jest z akronimu, pochodzącego od angielskich słów.

Zgodnie z nią każde postanowienie powinno być:

  • skonkretyzowane (ang. specific), czyli sformułowane jednoznacznie i nie pozostawiające miejsca na luźną interpretację (hmmm…. dla prawnika brak miejsca na interpretację może być pewnym wyzwaniem 😉);
  • mierzalne (ang. measurable), a więc tak sformułowane tak, by można było zmierzyć jego realizację (np. „napiszę 5000 pism procesowych…. ha, ha, ha”);
  • osiągalne (ang. achievable), trzeba upewnić się, że realizacja postanowienia jest w ogóle realna i leży w naszym zasięgu (zastanówmy się więc, czy postanowienie: „codziennie będę wychodzić z pracy o 17:00” – przy założeniu sporządzenia 5 tysięcy pism – wchodzi w grę);
  • istotne (ang. relevant), tj. powinno stanowić określoną wartość dla nas, mieć sens i być słuszne (5000 pism, really?!)
  • określone w czasie (ang. time-bound), czyli postanowienie powinno mieć dokładnie określony horyzont czasowy, w jakim zamierzamy go osiągnąć (nic nie stoi na przeszkodzie, by 5000 pism napisać do końca 2029 r. 😊).

Tak więc kochani, abyśmy w Nowym Roku byli usatysfakcjonowani a nie sfrustrowani – obierajmy sobie tylko „mądre” cele. Albo nie obierajmy ich wcale. Wyzwań na co dzień przecież i tak mamy wiele, a to co przynosi życie jest nieprzewidywalne. Warto więc żyć „tu i teraz”, jak najwięcej „w trybie slow” i tego wszystkim Wam życzymy nie tylko w nadchodzącym 2019 r., ale zawsze.

A&M

Zdjęcie na slajdzie: Photo by Paul M on Unsplash

  • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@food-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.