Gadanie o prawie to nasza powinność

Posted on

 

Na dziś planowałyśmy zamieścić na #slowlaw pierwszy wpis  z cyklu „Oswajamy gadanie o prawie”. Jak wiecie, cały cykl ma być poświęcony temu, jak mówić o prawie: jak zwalczyć tremę, jak nawiązać kontakt z publicznością, jak przygotować dobrą prezentację. Jednym słowem – jak stać się dobrym mówcą.

Pomyślałyśmy jednak, że zanim zaczniemy pisać o tym, jak mówić o prawie, jest coś ważniejszego – samo mówienie o prawie. A raczej o jego łamaniu, które dzieje się na naszych oczach.

Nie możemy milczeć. Tworząc blog zakładałyśmy z Moniką, że nie będziemy wypowiadać się na tematy „polityczne”. Miało być miło i przyjemnie dla każdego, bez względu na światopogląd. Ale obecną sytuację uznajemy za wyjątkową. Jesteśmy świadkami łamania Konstytucji, podważania trójpodziału władzy, podważania porządku demokratycznego państwa prawa. Naszego państwa. W takiej sytuacji każdy prawnik powinien zabrać głos. My także.

Jechałam wczoraj z pewnym miłym taksówkarzem, bardzo zaniepokojonym obecną sytuacją. Wymieniliśmy klika uwag w temacie „wolnych sądów”. Pan kiedy dowiedział się, że jestem prawnikiem, postawił mi zarzut. Dlaczego milczycie? Dlaczego wasz głos jest niesłyszalny? Zwykły Kowalski chodzi na demonstracje. A gdzie wy jesteście? Wasze organizacje? Musicie być z ludźmi. Musicie tłumaczyć.

W ubiegłą sobotę na #slowlaw pojawił się wywiad z Karoliną Kędziorą i Krzysztofem Śmieszkiem. Rozmawialiśmy głównie o tym, jak to jest być prawnikiem-społecznikiem. Dzień później Krzysztof był gościem Hanny Zielińskiej w audycji „Sztuka życia” w TOK FM. I mówił właśnie o powinnościach prawników (nie tylko prawników aktywistów,  ale wszystkich) w kontekście obecnej sytuacji, kiedy łamany jest porządek prawny. O potrzebie objaśniania co się stanie, jeśli pozostaniemy bierni. O dzisiejszej misji prawnika. O środowiskowej próbie moralnej. O motywach tych prawników, którzy „układają się z władzą”.

Dziś #slowlaw mówi więc o prawie słowami Krzysztofa Śmiszka. Zapraszamy Was do odsłuchania podcastu: Audycja jest TUTAJ.

Zachęcamy Was do mówienia o prawie!

 

 

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@food-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.